Novice SOZ splošne
Prenova Direktive EU o avdiovizualnih medijskih storitvah
Evropska komisija je objavila predlog sprememb Direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah. Ministrstvo za kulturo je Slovensko oglaševalsko zbornico povabilo k sodelovanju pri pripravi stališča Slovenije k predlogu. Ker direktiva ohranja status “minimum harmonization” na zbornici načrtujemo, da se bomo kot glasnik in zagovornik interesov tržno komunikacijske stroke in slovenskih medijev aktivneje vključili v procesu prenosa sprememb Direktive AVMS v slovensko zakonodajo. Več
Direktiva AVMS je izjemno pomembna tudi za oglaševalsko in tržnokomunikacijsko stroko, ker podrobno opredeljuje in ureja oglaševanje in druge oblike tržnega komuniciranja v okviru avdio vizualnih medijskih storitev (tako TV kot tistih na zahtevo) na evropskem trgu. Določila Direktive AVMS so bila v slovenski pravni red implementirana v okviru Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah.
Predlog sprememb evropske AVMS direktive je Evropska komisija pripravila v okviru drugega svežnja ukrepov strategije za vzpostavitev enotnega digitalnega trga – EDT, ki vključuje še nova pravila za čezmejno e-trgovanje ter nov pristop k regulaciji spletnih platform kot sta Google in Facebook. Pri pripravi sprememb AVMS direktive je EK upoštevala tudi zaključke široke javne razprave, v katero so bili vključeni vsi deležniki, ter komplimentarnih študij.
Z vidika oglaševalske, tržnokomunikacijske in medijske industrije je pomembno, da predlog
ne prinaša novih omejitev, na nekaterih področjih (promocijsko umeščanje izdelkov, sponzoriranje ter količinske omejitve oglaševanja) celo uvaja bolj fleksibilen pristop;
ponovno prepoznava vlogo in pomen samo-regulative in co-regulative zlasti pri urejanju tržnega komuniciranja alkoholnih pijač ter hrane z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja in soli. Spremljajoča pojasnila sicer omenjajo tudi WHO EURO kriterije za omejevanje oglaševanja (zlasti otrokom) hrane z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja in soli, vendar ne kot del zvezujočih določil direktive.
Predlog sprememb AVMS, kot eno od prioritet ohranja visoko stopnjo zaščite otrok in mladostnikov pred neprimernimi AVMS, zaskrbljujoča pa z vidika slovenskih AV medijev zagotovo je - sicer zgolj priporočena - kvota evropskih avdiovizualnih del (50% v okviru televizijskih programov, in 20% v okviru na zahtevo)
Pričakuje se, da se bo debata o predlogu v Evropskem parlamentu začela v septembru 2016.
https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/proposal-updated-audiovisual-media-services-directive
http://www.mk.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/predpisi_v_pripravi/predpisi_v_pripravi_2016/