Novice SOZ splošne, Vezane na člane
Novela Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah / ZAVMS-B
Od sredine januarja 2022 je v veljavi novela Zakona o Avdiovizualnih medijskih storitvah (ZAVMS-B), ki v slovenski pravni red prenaša določila novele evropske AVMS direktive. Ključne novosti, ki jih prinaša ZAVMS-B in so relevantne tudi za tržno komuniciranje, so, da se določila nanašajo – poleg avdiovizualnih medijskih storitev v obliki TV programov (linearnih) ter tistih na zahtevo - tudi na platforme za izmenjavo videov vključno z njihovimi odgovornosti. Tudi pri zagotavljanju označevanja / prepoznavanja videov, ki vključuje naročene in plačane vsebine, torej oglaševanje, tudi v primeru, da gre za vsebine uporabnikov. Podrobneje so določene pristojnosti RS, zaščita otrok in mladostnikov ter drugih ranljivih skupin (tudi invalidov) kot tudi prepoved razširjanja vsebin, ki spodbujajo nasilje ali sovraštvo ali in ščuvajo k storitvi terorističnih kaznivih dejanj.
Novela ZAVMS uvaja milejše časovne omejitve oglaševanja, tako skupni obseg televizijskega oglaševanja in televizijske prodaje v televizijskem programu ne sme preseči 20 odstotkov časa med 6. in 18. uro ter 20 odstotkov časa med 18. in 24. uro. V programih RTV Slovenija pa je obseg oglaševanja omejen na 15 odstotkov časa v vsakem od navedenih časovnih obdobij. ZAVMS-B prinaša novost tudi pri promocijskem umeščanju izdelkov, ki je po novem dovoljeno per se, spoštovati pa mora v zakonu določene pogoje. Prepoveduje pa oglaševanje in prodajo s predpisi neskladnih izdelkov, ki niso zdravila, a se predstavljajo z lastnostmi za zdravljenje in preprečevanje bolezni, in predstavljajo tveganje za javno zdravje. Prepovedna so tudi komercialna sporočila za odvzem ali zbiranje krvnih komponent razen tistih, ki ju oglašujejo za izvajanje javne službe transfuzijske dejavnosti na območju RS. Tako je zaključen dolgotrajen proces usklajevanja, ki bi sicer moral biti zaključen že decembra 2019, ko se je iztekel v Direktivi AVMS določen rok.
Predlog novele zakon je v obravnavo v Državni zbor RS vložila poslanska skupina potem, ko predhodni predlog vlade po vetu Državnega sveta julija 2021 v DZ RS ni bil potrjen. Odločno smo mu nasprotovali tudi na SOZ / SZM.