Definicija naklad
Podatki RPN se objavljajo izključno na standardiziranem obrazcu za vsako edicijo posebej. Obrazec zajema več kategorij naklad tiskanih medijev.
1. Tiskana naklada = povprečno število uporabnih izvodov, ki so bili prevzeti v tiskarni (po dobavnici) ali kot izhaja iz računa, ki ga je tiskar izstavil izdajatelju.
2. Naročniška prodaja = povprečno število izvodov, ki so bili distribuirani z neposredno dostavo ali po pošti znanim naročnikom v Sloveniji in tujini. Naročnikom mora biti izstavljen račun, ki je osnova za ugotavljanje števila naročniških izvodov. Za prodano naročniško prodajo se štejejo prodani izvodi po najmanj 50 % cene na naslovnici v času fakturiranja. Naklade, prodane s ceno med 50 % in 25 % cene na naslovnici se vodijo v posebni kategoriji. Izvodi, prodani po promocijskih cenah ne štejejo v to kategorijo, če ta cena velja manj od enega leta. Za prodane naročniške izvode se štejejo poimensko naslovljeni izvodi. Pri vezanih naročninah se v naročniško prodajo ne šteje izvod, ki je nagrada oziroma dodan osnovnim paketom.
3. Kolportažna prodaja = povprečno število izvodov, ki so bili dejansko prodani po objavljeni ceni v kioskih, trgovinah, knjigarnah, v ulični prodaji in drugih prodajalnah na slovenskem in tujem trgu. Število se ugotavlja s pomočjo dobavnic in računov ter podatkov o t.i. »remitendi« (vrnjenih izvodih) in neprodanih izvodih, ki jih je distributer poslal v uničenje.
4. Prodana naklada = naročniška + kolportažna prodaja po Sloveniji in v tujini, kolikor prodaja v tujini ustreza splošnim kriterijem o kolportažni ali o naročniški prodaji iz tega Pravilnika. V to kategorijo sodi tudi paketna prodaja.
5. Paketna prodaja = v to kategorijo sodi predvsem povprečna prodaja v večjih količinah kupcem, ki niso končni uporabniki. V to prodajo štejejo izvodi, ki so prodani po vsaj 50 % cene na naslovnici v času fakturiranja.
6. Brezplačni izvodi = povprečno število izvodov, ki so redno distribuirani na znane naslove brez plačila (kot je razvidno iz seznama izdajateljev); v to kategorijo sodijo tudi izvodi, ki jih prejmejo zaposleni oziroma sodelavci izdajatelja, ter izvodi, ki si jih izdajatelji izmenjujejo za potrebe informiranja oz. branja in za podobne primere.
7. Promocijski izvodi = povprečno število izvodov, ki so bili razdeljeni ob posebnih priložnostih (sprejemi, konference in podobni primeri) ali jih bralec prejme brezplačno na prevoznem sredstvu oz. drugem javnem mestu, ali ki jih podjetje pošilja ali distribuira po drugih poteh z namenom promocije oziroma pridobivanja novih naročnikov.
8. Dokazni ali arhivski izvodi = povprečno število izvodov, ki se razpošlje agencijam, oglaševalcem ali drugim organizacijam oz. naročnikom kot dokazno gradivo oziroma se hrani pri izdajatelju kot dokazno gradivo (praviloma ti izvodi niso namenjeni branju).
9. Distribuirana naklada = prodana naklada + brezplačni izvodi + promocijski izvodi + prodana in naročniška naklada, prodana s popustom, ki je večji od 50 %; v to kategorijo sodijo tudi samostojne priloge časnikov ali revij, ki niso v prosti prodaji.
10. Brezplačna distribuirana naklada = povprečno število distribuiranih brezplačnikov, kjer niso evidentirani znani naročniki.
11. Kontrolirana distribuirana naklada = povprečna distribuirana naklada brezplačnikov, za katere je dokazljivo, da so uporabniki edicijo (brezplačnik) dejansko naročili in jo tudi redno prejemajo.
12. Posebna razkritja = paketna in naročniška prodaja po ceni, ki je manjša od 50 % cene na naslovnici v času fakturiranja.
13. Prodani naročniški elektronski izvodi = povprečno število izvodov, ki so bili prodani v elektronski obliki (vsebinski ekvivalent posamezne tiskane izdaje, ki se po objavi ne spreminja; ne posamezni članki ali spletna stran) znanim naročnikom v Sloveniji ali tujini po vsaj 50 % objavljene cene elektronskega izvoda. Med prodane naročniške elektronske izvode štejejo tudi elektronski izvodi, ki so bili prodani v paketu s tiskanimi izvodi za doplačilo v višini vsaj 50 % objavljene cene elektronskega izvoda. Osnova za ugotavljanje števila prodanih naročniških elektronskih izvodov je specifikacija ponudnika storitve prodaje, , specifikacija založnika in izstavljeni računi kupcem, dostop do elektronskega izvoda pa mora biti omejen s plačilnim zidom ali vnosom uporabniškega imena ali gesla.
14. Prodani posamezni elektronski izvodi = povprečno število izvodov, ki so bili prodani v elektronski obliki (vsebinski ekvivalent posamezne tiskane izdaje, ki se po objavi ne spreminja; ne posamezni članki ali spletna stran) po vsaj 50 % objavljene cene elektronskega izvoda. Osnova za ugotavljanje števila prodanih posameznih elektronskih izvodov je specifikacija ponudnika storitve prodaje, specifikacija založnika in izstavljeni računi kupcem, dostop do elektronskega izvoda pa mora biti omejen s plačilnim zidom ali vnosom uporabniškega imena ali gesla.
15. Skupni prodani elektronski izvodi = prodani naročniški elektronski izvodi + prodani posamezni elektronski izvodi.
16. Kontrolirana distribuirana elektronska naklada = povprečna distribuirana naklada posameznih elektronskih izvodov (vsebinski ekvivalent posamezne tiskane izdaje, ki se po objavi ne spreminja; ne posamezni članki ali spletna stran) znanim naročnikom v Sloveniji ali tujini brezplačno ali po ceni, ki je nižja od 50 % objavljene cene elektronskega izvoda in za katere je dokazljivo, da so uporabniki elektronski izvod dejansko naročili in ga tudi redno prejemajo. Dostop do elektronskega izvoda mora biti omejen z vnosom uporabniškega imena in gesla (sistem e-registracije).
Dinamika objavljanja podatkov
Povprečni podatki za trimesečje se objavljajo za tiste tiskane medije, ki izhajajo s frekvenco enega tedna ali manj, ter za brezplačne tiskane medije in izidejo v obravnavanem trimesečju.
Primer: izid tiskanega medija v prvem trimesečju leta (od 1. 1. do 30. 3. in tako naprej)
Povprečni podatki za polletje se objavljajo za tiste tiskane medije, ki izhajajo s frekvenco večjo od enega tedna in imajo v obravnavanem polletju zadnji dan prodaje.
Primer: tiskan medij ima zadnji dan prodaje v prvem polletju (od 1. 1. do 30. 6. in tako naprej)
Revizija podatkov
Revizijo podatkov v obdobju 1. 1. 2010 – 31. 12. 2015 izvaja pooblaščeno revizijsko podjetje Deloitte revizija d.o.o. iz Ljubljane. Izvajalec revizij je bil izbran s strani Komisije za izbor izvajalca RPN, ki jo je za izbor pooblastil Projektni svet. Podatki o prodanih nakladah vsakega pristopnika so revidirani vsaj 1-krat letno, trije izmed njih pa so naključno izbrani in dodatno revidirani.