Član članu, Domače novice
Kakšne nauke nam prinaša sedanjost?
Ko sem se pred več kot mesecem dni v Ljubljani na običajno sredo zvečer vkrcala na letalo za Frankfurt na poti na Novo Zelandijo, se mi niti sanjalo, kaj me čaka. Ko sem čez dan in pol priletela v toplo zgodnjo jesen Sydneya, sveta, ki sem ga poznala, ni bilo več. Potovanje nazaj po zgolj treh dneh Avstralije, ki je bilo nenadoma tekma s časom, saj so se za mano dobesedno zapirale meje in letalske povezave, in zato nepopisno naporno, adrenalinsko, stresno in zaradi trme in lastne iznajdljivosti na srečo uspešno, pa ni moglo preprečiti šoka ob vrnitvi. Svet se je nepojmljivo ustavil. Od običajne, varne »normalnosti« je ostalo zelo malo. Iz izgorelosti smo preklopili v tišino, iz vrveža »nujnih« sestankov na samoizolacijo, iz hiperaktivnosti na virtualno. Pa vendar je človek prilagodljiv, večina kljub šokom in zavračanju hitro sprejme spremembe. Prilagodili smo se.
Poslovno okolje, vajeno cikličnih kriz, se je postavilo na glavo, a kot vedno, tudi ponudilo priložnosti, tokrat premik na digitalno. Kot potrošniki smo čez noč spremenili vrednote, zresnili smo se, iz prvih, paničnih nakupov, smo postali racionalni potrošniki, ki cenijo naravo, družino, drobne malenkosti. V naših glavah se je spremenilo razumevanje, kaj je družbeno dobro, cenimo blagovne znamke, ki nam stojijo ob strani, ki verodostojno in iskreno potešijo naše čustvene potrebe in so tu z nami. Oglaševanje v teh časih ne pomeni le krepitve tržne pozicije blagovne znamke, pač pa tudi prispevek k boljši povezanosti v skupnosti, kot radi rečemo, podpora ekonomiji. Znane svetovne raziskovalne inštitucije postrežejo s podatki, kako so si močne blagovne znamke, ki so v krizi leta 2008 oglaševale, tudi hitro opomogle. Kaj se je oglaševalska industrija naučila iz te krize? Močne blagovne znamke nosijo nadpovprečne donose in uživajo zvestobo kupcev. Tudi takrat, ko so ti negotovi, prestrašeni, ranjeni, občutljivi, zmedeni…ali ravno takrat. Spremenila so se sporočila, so toplejša, pozitivna, bolj spodbudna, prinašajo veselje in upanje. V času rekordne gledanosti, branosti, klikanosti…slovenskih medijev se družbena odgovornost kaže tudi v prilagojenem, a stabilnem oglaševanju. Zmagovalci bodo tisti, ki v strahu pred preživetjem ne bodo sklestili oglaševalskih proračunov.
Tudi karantena bo minila, brazgotine sedanjega trenutka pa bodo ostale. Naučili smo se, da je realnost v svoji nepredvidljivosti veliko bolj neobvladljiva, kot vsi scenariji. Tu ni prostora za stari egoizem in tekmo, pač pa za sodelovanje in modrost. Tudi za sodelovanje med mediji, oglaševalci in agencijami. Stare paradigme so preživete. Časa za dolgoletno lizanje ran ne bo, bo pa čas, da sprejmemo vse, kar se nas je dotaknilo kot posameznike, od strahu, panike, skrbi, agresivnosti do nove kreativnosti in notranjega miru. Maske so padle, nove poslovne vrednote prihajajo. Sodelovanje bo možno, če ne bomo pozabili nase, na soljudi, naravo, če bomo empatični, sočutni do sveta in etični v svojem ravnanju. Šestletno delo v Oglaševalskem razsodišču je name pustilo neizbrisen pečat. Na dolgi rok bodo etične prakse tiste, ki bodo nagrajene. Morda pa je sredi te hektičnosti tudi veliko dobrega, tako za vsakega posameznika, kot tudi poslovno okolje in organizacije. Časi niso lahki, a vsak dan znova nam življenje dokazuje svojo neverjetno trdoživost, nas kot posameznikov in oglaševalske industrije. Zopet se vidimo, slišimo in se pogovarjamo.
doc. dr. Milena Fornazarič, Arista Plus